مدیتیشن و درختان

مدیتیشن و درختان – معلمان روحانی ما

مدیتیشن و درختان
زندگی همانطور که می دانیم بدون درختان وجود نخواهد داشت. درختان اکسیژن تصفیه شده، منابع ساختمانی و آشپزی، داروها، میوه هایی برای خوردن و چوب برای ابزار را برای ما فراهم می کنند. درختان یکی از حیاتی ترین منابع برای بقای ما به عنوان یک گونه هستند. اما این بدان معنا نیست که درختان فقط برای بقای فیزیکی خوب هستند. درختان به خودی خود برای رشد معنوی ما نیز حیاتی هستند.
درختان نشان دهنده شفا، قدرت در برابر ناملایمات، رشد و خود زندگی هستند. به همین دلیل است که بسیاری از فرهنگ ها به درخت به عنوان نمادی از خرد و تعلیم نهایی نگاه می کنند. امروز می خواهیم در مورد اینکه چگونه درختان می توانند در مراقبه های روزانه به شما کمک کنند صحبت کنیم. بیایید غواصی کنیم و از قدیمی ترین معلمان روی زمین بیاموزیم.

درختان در اساطیر و دین

اسطوره شناسی جایگاه عمیقی در روان جامعه بشری دارد. هر تمدن روی زمین، افسانه ها، اعتقادات و باورهای خاص خود را دارد که قدمت آنها به صدها و هزاران سال می رسد. اسطوره شناسی این است که چگونه اجداد گذشته ما جهان اطراف خود را از دریچه ای معنوی می نگریستند.
مدیتیشن و درختان

مدیتیشن و درختان

در حالی که هر فرهنگ اسطوره‌های منحصربه‌فرد خود را دارد، برخی از مضامین به طرز شگفت‌انگیزی در همه آنها ثابت می‌مانند. یکی از آن
 موضوعات وجود درختان است. درختان در سراسر جهان در سنت های باستانی و اعتقادات مدرن به طور یکسان ظاهر می شوند. آنها در نمادهای مقدس، نوشته های باستانی، و حتی غذاهای سنتی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند، یافت می شوند.
در اساطیر نورس باستان، Yggdrasil افسانه‌ای درخت خاکستری است که همه جهان‌های دیگر روی آن نشسته‌اند. این درخت زندگی است که همه واقعیت های شناخته شده را به هم متصل می کند. در درخت جهان خاکستر مقدس، قلمروهای انسان ها، غول های یخی و الف ها همه آرام گرفته و به یکدیگر متصل هستند. قلمرو انسانها نمی تواند به قلمروهای دیگر برسد مگر اینکه درخت زنده ایگدراسیل را طی کنند.
مدیتیشن و درختان

مدیتیشن و درختان

پس از آن، در بسیاری از فرقه های بودیسم و ​​هندوئیسم، درخت بنیان و انجیر مقدس به دلیل خواص درمانی و الهی خود بسیار مورد احترام هستند. اعتقاد بر این است که درخت پیپال محل سکونت برهما در نظام های اعتقادی هندو باستان است.
دوباره در ادیان ابراهیمی مانند یهودیت، مسیحیت و اسلام، درخت نمایانگر درخت معرفت خیر و شر و همچنین درخت زندگی است. اینها همه نمونه هایی از ایمان هستند که موضعی اساسی دارند مبنی بر اینکه درختان مجاری خاصی هستند که می توانند به ما بیاموزند، ما را پیوند دهند و عمیق تر با قلمروهای معنوی و شناختی ارتباط برقرار کنند.

درختان در فرهنگ مدرن

تصاویر و ارزش های مقدسی که بر درختان گذاشته می شود چیزی نیست که در گذشته زندگی کند. حتی امروزه، بسیاری از ادیان و سیستم های اعتقادی مدرن در سراسر جهان، درختان را بسیار مورد توجه قرار می دهند. مدیتیشن در فضای باز یا مراقبه در میان درختان یک عمل رایج در بسیاری از فرهنگ ها است.

 

مدیتیشن و درختاندر بودیسم، درختان به عنوان زندگی هایی که شایسته احترام و پرورش هستند، مدت ها مورد حمایت و محافظت قرار گرفته اند. اعتقاد بر این است که آنها عقل و قدرتی را با خود حمل می کنند که می توانیم هنگام مراقبه در زیر برگ ها و شاخه های آنها از آنها استفاده کنیم. سیذارتا گوتاما (بودا) به دنیا آمد، زیر برگ درخت بودی به روشنایی رسید و حتی زیر درختی از دنیا رفت.
مدیتیشن و درختانثانیاً، در بسیاری از فرهنگ ها، مانند روستاهای ماداگاسکار و ساحل عاج، از درختان به عنوان محل تجمع برای تصمیم گیری های مهم روستایی و جلسات سیاسی استفاده می شود. از بائوباب Grandidier تا Bombax در ساحل طلایی، درختان به کانون‌های سرپناه بزرگان و رهبران در سراسر جهان تبدیل می‌شوند.
مدیتیشن و درختانثالثاً، مردم ایگبوی نیجریه جایگاه ویژه ای در قلب خود برای درخت کولا دارند. ارتباط آنها با درخت کولا به قدری قوی
است که هیچ جلسه یا گردهمایی بدون مهره کولا مورد توجه قرار نمی گیرد. شکستن مهره کولا برای شروع هر بحثی در این منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.
مدیتیشن و درختانبه همین ترتیب، نماد درخت حتی در فرهنگ‌های مدرن غربی هم رایج است – از سنت درخت کریسمس
گرفته تا درختان در لوگوی شرکت و برند محصولات. امروزه درختان به طور گسترده ای به عنوان نمادهای باروری، زندگی و انرژی شناخته می شوند.
بنابراین، هنگامی که در پیوندهایی که ما به عنوان انسان با درختان در ایمان خود داریم غوطه ور شوید، مشخص می شود که درختان نقش اساسی در روشنگری معنوی ما به عنوان یک گونه داشته اند. از زمانی که خودمان از درختان بالا می رویم، ما انسان ها همیشه جایگاه ویژه ای برای درختان به عنوان خانه و سرپناه اجدادی خود در قلب خود داشته ایم.

مراقبه درخت

در حالی که درختان ممکن است از اهمیت فوق العاده ای برای ایمان و معنویت برخوردار باشند، آنها کلید باز کردن قفل ذهن و خود درونی شما نیستند. درختان به ما درس هایی می دهند تا در مورد آنها فکر کنیم و اگر به آنها اجازه دهیم با ما صحبت کنند، قدرت هایی را برای آموزش و راهنمایی به ما می دهند. با این حال، تمرکز مدیتیشن درختی، یادگیری مراقبه روی ایده درختان است، به جای تکیه بر آنها برای گرفتن دستانمان.
برای لحظه ای تصور کنید که زیر درختی سر به فلک کشیده نشسته اید. این درخت می تواند بلوط، فیکوس، صنوبر یا هر درختی باشد که احساس می کنید بیشترین ارتباط را با آن دارید. زیر شاخ و برگش نشسته ای و در سایه روی پوستت غوطه ور می شوی.
مدیتیشن و درختان

مدیتیشن و درختان

 

 

ذهنتان را ببندید و اجازه دهید تنفستان کنترل شما را در دست بگیرد. تنفس از طریق بینی و بیرون آوردن از دهان. اکنون می‌توانید بر روی ایده درخت و مفهوم آن تمرکز کنید. در اعماق زیر شما ریشه هایی وجود دارد که در سیستمی از رگه های متصل به هم پراکنده می شوند که زندگی و آب را به بدن درخت می آورند. آنها بی نهایت در زیر خاک پخش می شوند، کاملاً با زمین و حیاتی که در زیر زمین وجود دارد.
بعد، تصور کنید که زندگی از خاک و به تنه درخت خیس شده است. اینجاست که ماهیت استوار و استوار درخت به طور کامل مستقر است. تنه درخت به درخت کمک می کند تا هر طوفانی یا دشمن را تحمل کند. تنه به درخت اجازه می دهد تا بلند شود و برگ های خود را به سمت آسمان بالا باز کند. تنه به ما یادآوری می‌کند که می‌توانیم در طول روز قوی‌تر شویم و هسته خود را برای مقاومت در برابر هر ناملایمی توسعه دهیم.
مدیتیشن و درختاندر بالا شبکه گسترده ای از برگ های سبز سرسبز است که شاخه های وسیع و گسترده درخت را سر می دهند.
این انگشتان زندگی هستند که برای جذب نور خورشید و انرژی و کیهان دراز و باز شده اند. در اینجا دانش و درک آسمانی از آسمان ها جاری می شود و بر برگ درخت می نشیند. درخت تجربه و انرژی را جذب می کند و همه آن را در خود می گیرد، هرگز غرق نشده و همیشه برای دانشی که باید بیاموزد آماده است.
به این ترتیب، درخت زندگی خود را اینگونه می گذراند – از ریشه های عمیق در خاک تا برگ ها و رسیدن به ستاره ها. این درسی است که می توانیم از درختان اطرافمان بیاموزیم. این ارتباطی است که درختان با روح و ذهن دارند. اینگونه است که یاد می گیریم پایه ای قوی در زندگی خود داشته باشیم، هسته ای مستحکم و ذهنی همیشه باز برای درس های کیهان داشته باشیم.
از این طریق می توانیم یاد بگیریم که در مورد ایده درختان مراقبه کنیم. این از درک درخت، نحوه اتصال آن به زمین در پایین و آسمان بالا و چگونگی ارتباط آن با ما ناشی می شود. این مدیتیشن درختی را امتحان کنید و ببینید که آیا می توانید قدرت معناداری از آنها بگیرید.

از درختان چه چیزی می توانیم بیاموزیم؟

یادگیری اینکه چگونه درختان به زندگی روزمره ما متصل می شوند، راهی عالی برای حفظ زندگی، زمین و چگونگی رشد روزانه ما است. این امر برای ما ضروری است که به یاد داشته باشیم که برای توقف و تأمل در درختان اطرافمان وقت بگذاریم.
مدیتیشن و درختانوقتی متوجه شدید که در خیابان محله خود قدم می زنید، به درختانی که در کنار خیابان قرار گرفته اند توجه کنید. هنگامی که در حال پیاده روی درحیابان هستید، لحظه ای به درختان سر به فلک کشیده ای که شما را احاطه کرده اند فکر کنید. درختان هر روز زندگی ما را احاطه کرده اند، حتی در جنگل های بتنی ما. برای غرق شدن در انرژی آنها وقت بگذارید و در مورد چگونگی رشد و زندگی آنها مراقبه کنید.
هر روز درختان از بین می روند تا به ما منابع بدهند. این درختان زیستگاهی برای حیات وحش، آبیاری برای آب و اکسیژن تصفیه شده برای ما فراهم می کنند. بیایید خدمات آنها را به ما بدیهی تلقی نکنیم. اگر همه ما دور هم جمع شویم تا به یاد بیاوریم که درختان چگونه به زندگی ما متصل می شوند، همه می توانیم یاد بگیریم که در کنار آنها از نظر روحی و جسمی رشد کنیم.
درختان می توانند چیزهای زیادی در مورد اینکه ما کی هستیم و چگونه باید زندگی معنوی و فیزیکی خود را داشته باشیم به ما بیاموزند. درختی را تصور کنید که به‌عنوان ناظری که دهه‌هاست در هر نوع آب و هوایی مشاهده می‌کند، ایستاده است. یک درخت پر از خرد خاموش است. درخت بخشنده‌ای خاموش است که هرگز از رها کردن برگ‌هایش نمی‌ترسد. مراقبه درختان در مورد درس‌های آنها می‌تواند یکی از راه‌های ایجاد چشم‌انداز و تعادل در دنیایی که در حال حاضر آشفته و سریع است، باشد.
حتی امروز، درختان می توانند معلم معنوی ما باشند.

در مورد درختان تئوری های دیگر نیز وجود دارد که از حرکت و زندگی مادی آن ها گفته می شود، درختانی بسیار بزرگ تر از درختانی که امروزه وجود دارند و به دلیل خطاهایی که انجام داده اند تبدیل به سنگ شده اند. به عکس های زیر دقت کنید.

مدیتیشن و درختانمدیتیشن و درختانمدیتیشن و درختانمدیتیشن و درختانمدیتیشن و درختانمدیتیشن و درختان
مدیتیشن و درختان

مدیتیشن و درختان


بیشتر بخوانید:

ذن چیست؟
انواع تکنیک های مدیتیشن
موسیقی برای مدیتیشن
مدیتیشن برای استرس مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست