ضمیر ناخودآگاه و مقایسه آن با ضمیر خودآگاه

ضمیر ناخودآگاه و مقایسه آن با ضمیر خودآگاه

 

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه و مقایسه آن با ضمیر خودآگاه

 

به منظور رسیدن به شادکامی و موفقیت، باید بتوان با ضمیر ناخودآگاه ارتباط موثر برقرار کرد. برای برقراری این ارتباط، در ابتدا باید نسبت به شناخت این ضمیر و عملکرد آن اقدام نمود. این ضمیر قسمت ناهشیار و ناآگاه ذهن انسان است. روانشناس مشهور اتریشی به نام فروید، نظریه مربوط به ذهن ناخودآگاه را طراحی کرد. به عقیده فروید نود درصد فعالیت‌های انسان، نشات گرفته از ضمیر ناخودآگاه است و تنها ده درصد آن مربوط به ذهن هوشیار و آگاه می‌باشد. این ضمیر در بردارنده تمام باورها، خاطرات، مهارت‌ها و تجارب زندگی است. دلیل این مساله که انسان توانایی ایجاد تغییرات پایدار و وسیعی را در خود و دیگران ندارد، این است که نسبت به ضمیر ناخودآگاه خود آگاهی کافی ندارد و شناختی نسبت به راه‌های برقراری ارتباط با آن را ندارد.

در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با ضمیر خودآگاه و هوشیار نیز پرداخته می‌شود تا با در نظر گرفتن تفاوت‌های بین این دو ضمیر، نسبت به ضمیر ناهشیار شناخت بیشتری پیدا کنید. ضمیر خودآگاه  و هوشیار، دارای عملکردی تحلیل گرایانه است و در بخش بالایی ذهن قرار دارد. بسیاری از توجیهات و استدلال‌های ما مربوط به خودآگاه ذهن ماست. به کمک ضمیر هوشیار، با آگاهی کامل در مسیر تغییر و تحول در زمینه مدنظرمان حرکت می‌کنیم. نکته جالب در رابطه با این ضمیر این است که اطلاعات و داده‌های بخش خودآگاه ماندگار نیستند و به فراموشی سپرده می‌شوند.

فرآیندهای ارادی انسان مانند حرکت کردن از وظایف ضمیر خودآگاه می‌باشد. اما ضربان قلب و تنفس تا زمانی که بر روی آن تمرکز نکرده باشید بر عهده ضمیر ناخودآگاه هستند. ضمیر خودآگاه مربوط به نیمکره چپ مغز است که منطق، محاسبات، تصمیم گرفتن و… از فرآیندهای آن می‌باشد. اما ضمیر ناهوشیار در سمت راست مغز است که مربوط به احساسات، هنر و… می‌باشد.

 

اساسی‌ترین وظیفه ضمیر ناخودآگاه و رشد و پیشرفت به کمک آن

اساسی‌ترین وظیفه ضمیر ناخودآگاه، این است که در موقعیت‌های مختلف روانی منجر به برقراری ثبات و پایداری گردد. تلاش بی وقفه این ضمیر بر حفظ آرامش و امنیت و رفاه در زندگی انسان است. هر مساله یا رویدادی که بخواهد منجر به آسیب و تنش در انسان شود، ضمیر ناخودآگاه وارد عمل شده و واکنش نشان می‌دهد.

برای رسیدن به موفقیت و رشد، باید در ابتدای امر ضمیر ناهشیار خود را پاکسازی نمایید و برای این ضمیر برنامه‌ریزی مناسبی تعریف کنید. در گام بعد ذهن خود را از عادت‌های بد و افکار منفی پاک کنید و سپس سعی کنید تا افکار مثبت را جایگزین آن افکار منفی کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که باید مثبت اندیش باشید و در این راستا استمرار و مداومت نشان دهید و افکار مثبت را در ضمیر ناخودآگاه خود پایدار کنید. انرژی ذهن خود را در راستای رسیدن به اهدافتان متمرکز کنید و هدفتان را در ضمیر ناهشیار خود ثبت کنید.

 

ضمیر ناخودآگاه

اساسی‌ترین وظیفه ضمیر ناخودآگاه و رشد و پیشرفت به کمک آن

 

ویژگی‌ها و خصوصیات ضمیر ناخودآگاه

 • ضمیر ناخودآگاه همیشه و به طور مداوم فعال است. این ضمیر از بدو تولد تا پایان عمر انسان همیشه فعالیت دارد و مدام در حال رشد و توسعه می‌باشد.
 • این ضمیر تمامی رویدادهای زندگی را در خود پایدار و ماندگار نگهداری می‌کند. جالب است بدانید به هر میزان که یک رویداد یا واقعه دارای عمق احساسات بیشتری در انسان باشد، به همان میزان فضای بیشتری از ضمیر ناخودآگاه را در برمی‌گیرد. این ضمیر شامل ترس‌ها، اشتیاق‌ها، غریزه‌ها و احساسات انسان است.
 • تاثیرگذاری این ضمیر بسیار بالاست. طبق تحقیقات صورت گرفته در حوزه روانشناسی، نود و پنج درصد فعالیت‌های شناختی انسان توسط این ضمیر انجام می‌گردد و فقط پنج درصد آن توسط ضمیر خودآگاه و هوشیار صورت می‌پذیرد.
 • دسترسی به این ضمیر امکان پذیر است. با وجود اینکه این ضمیر همیشه سعی دارد تا موضوعات و رویدادهای ناخوشایند را از انسان دور نگه دارد ولی این بدین معنی نیست که اصلا قابلیت دسترسی به آن وجود نداشته باشد. این ضمیر از طریق روش‌های خاصی مانند تکنیک تداعی آزاد، رویا، حس ششم و… بروز پیدا می‌کند.
 • علی رغم اینکه در بند قبل گفته شد که ضمیر ناخودآگاه، به روش‌های گوناگونی ممکن است بروز پیدا کند ولی باید گفت که عملکرد این ضمیر کاملا زیرکانه است بدین شکل که حتی در زمانی که این ضمیر از طریق خواب و رویا بروز پیدا می‌کند باز هم به سادگی قابل تشخیص و درک نمی‌باشد.
ضمیر ناخودآگاه

ویژگی‌ها و خصوصیات ضمیر ناخودآگاه

 

قوانین و اصول حاکم بر ضمیر ناخودآگاه

 • ضمیر ناخودآگاه در مبارزه با ضمیر خودآگاه همیشه پیروز است. مثالی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد این است که فرضا اگر شخصی ترس از تاریکی داشته باشد و به یک فضای تاریک وارد شود، هر چقدر هم که ضمیر خودآگاه سعی بر ارائه دلایل منطقی بر عدم ترس داشته باشد، باز هم انسان احساس ترس خواهد داشت. دلیل این ترس قوی‌تر بودن ضمیر ناخودآگاه نسبت به ضمیر خودآگاه می‌باشد.
 • ضمیر ناهوشیار قادر بر تشخیص تفاوت بین شرایط واقعی با تصویری تخیلی نمی‌باشد. بهترین مثال در این رابطه ترس ناشی از تماشای فیلم ترسناک است.
 • با افزایش تلاش ضمیر خودآگاه بر امری، ضمیر ناهشیار، پاسخ کمتری می‌دهد. اگر توجه کرده باشید زمانی که شخص دچار بی خوابی می‌شودو به صورت آگاهانه تلاش زیادی برای خوابیدن می‌کند، در این زمان ضمیرناخودآگاه پاسخ کمتری می‌دهد و برعکس، شخص دچار بی خوابی بیشتری می‌شود ولی اگر ضمیر خودآگاه دست از تلاش بردارد شخص راحت‌تر و سریع‌تر به خواب می‌رود.
 • این ضمیر قادر به تشخیص دادن خوب و بد نیست و هر اطلاعاتی را که دریافت کند صرف نظر از خوب یا بد بودن آن، ثبت و برنامه ریزی می‌کند.
 • زمانی که ایده‌ای در ذهن پذیرفته شود پایدار باقی می‌ماند تا زمانی که ایده جدید جایگزین آن شود.
 • یک مسئله بسیار با اهمیت در رابطه با ضمیر ناخودآگاه این است که به هر مساله‌ای بیندیشید، این ضمیر تمام سعی خود را می‌کند تا آن فکر و اندیشه در عمل وقوع پیدا کند.

 

ضمیر ناخودآگاه

قوانین و اصول حاکم بر ضمیر ناخودآگاه

 

 

مزایای شناخت بیشتر ضمیر ناخودآگاه

 • انسان با شناخت ضمیر ناخودآگاه و بکارگیری آن، توانایی‌ها و استعدادهای خود را شناسایی و کشف می‌کند.
 • با بکارگیری ضمیر ناهوشیار، خاطرات گذشته بازیابی می‌شود.
 • با کمک گرفتن از این ضمیر انسان، تمرکز بیشتری بر خواسته‌ها و اهدافش پیدا می‌کند.
 • بکارگرفتن این ضمیر منجر به افزایش توان یادگیری می‌گردد.
 • در نهایت به کمک ضمیر ناهوشیار می‌توان نسبت به درمان استرس و افسردگی اقدام کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست