ذن چیست؟

ذن چیست؟ مدیتیشن ذن یا زازن

ذن چیست؟

ذن چیست? “ذن” از تلفظ ژاپنی کلمه چینی میانه “چان” می آید. به نوبه خود، چان از کلمه سانسکریت «dhyana» می آید که به «حالت مراقبه» یا «جذب» ترجمه می شود. تمرین ذن یک سنت بودایی باستانی است که قدمت آن به قرن هفتم چین می رسد. از آنجا در سراسر ژاپن، کره و سایر نقاط جهان گسترش یافت.

اما، ذن دقیقا چیست؟ چگونه کار می کند؟ چگونه شخصیت یا نگرش ذن را پرورش دهیم؟ این مقاله در مورد تمام جزئیات مهم در تمرین مراقبه Zazen و دستیابی به سبک زندگی واقعی ذن صحبت می کند.
ذن چیست؟ ذن بیش از 2500 سال پیش از آموزه های بودا در هند شروع شد. ذن به تنهایی از متون مقدس بودایی سرچشمه می گیرد و متون آن را در قرن های گذشته خلق کرده است. بنابراین، آموزه های متنوعی از شعر چینی، کنفوسیوس و تائوئیسم را ترکیب می کند.
این عمدتا به زبان غیر رسمی نوشته شده است و حکایات افسانه ای از استادان بزرگ و عامیانه خیابانی چینی و گفته های عامیانه را ترکیب می کند. با این حال، ادبیات کلاسیک در مورد ذن، به ندرت از بودا نام می برد.

تمرین ذن بودیسم

ذن چیست؟

ذن چیست؟

بودیسم ذن یک تمرین سازش ناپذیر، معتبر، منظم و مبتنی بر مراقبه است که به هیچ آموزه و آیینی سر تعظیم فرود نمی‌آورد. این یک تجربه مستقیم از واقعیت مطلق است. این یک سیستم اعتقادی نیست، بلکه یک رویکرد منظم است که می تواند به ما کمک کند تا لذت نهایی بودن را به فعلیت برسانیم. عمدتاً از استادی به شاگردی دیگر منتقل می شود، واقعاً یک تجربه شخصی است. بنابراین، تمرین ذن بودیسم از آموزش شخصی، چالش برانگیز و صمیمی شروع می شود.
بسیاری ذن را «ضد روشنفکری» توصیف می‌کنند. با این حال، بودیدارما، بنیان‌گذار افسانه‌ای ذن، چهار دستور ذن را برای دستیابی به روح ذن بیان کرده است:
  1. حروف و کلمات را تنظیم نکنید
  2. حروف و کلمات را تنظیم نکنید
  3. بینش نسبت به ماهیت خود، و تبدیل شدن به یک بودا
  4. مستقیماً به ذهن انسان اشاره می کند
بنابراین، بودیسم ذن به شدت به تجربه شخصی می‌چسبد، حتی با وجود سنت‌های توسعه‌یافته مناسک و آموزه‌ها. تمرین محور است و آن تمرین مدیتیشن است.

مدیتیشن زازن چیست؟

زازن به معنای “ذن نشسته” است. به طور کلی، این به معنای عمود نشستن با یک مچ پا در مقابل وضعیت دیگر است. این وضعیت به شما کمک می کند در عین حال که در لحظه حال هستید، از بدن، به ویژه نفس خود آگاه باشید. این وضعیت به شما کمک می‌کند در زمان حال از بدن، به خصوص نفس خود آگاه بمانید، یکی از دلایلی که «ذن نشسته» در مکاتب مختلف این تمرین مرکزی است.
اگرچه تمرین غربی سعی در ایجاد مراحل یا مراحل دارد، تمرین ذن هیچ یک از این موارد را ندارد. این بیشتر در مورد این است که فقط در آن حالت نشسته قرار بگیرید، وضعیت خوبی را در نظر بگیرید، و شروع به توجه دقیق به تنفس در شکم و در عین حال باقی ماندن در لحظه حال کنید.
یکی از مزایای باورنکردنی این شکل از مدیتیشن این است که به کشف نحوه عملکرد ذهن کمک می کند. تمرین حضور با کشف شدید، که جوهر واقعی ذن است، همراه است. حتی با وجود بسیاری از رویکردهای دیگر به این شکل از مدیتیشن، «ذن نشسته» محبوب‌ترین آنهاست. در سرتاسر مراکز آموزشی، راهبان زودتر برای تمرین بیدار می‌شوند و ساعت‌های طولانی مدیتیشن بی‌صدا و بی‌تحرک انجام می‌دهند.

بنیانگذار و تاریخ

اگرچه شواهد روشنی مبنی بر وجود او وجود ندارد، گفته می شود بوددارما بنیانگذار افسانه ای ذن بودیسم در چین است. گفته می شود که او در حدود سال 520 از جنوب هند به چین سفر کرده است. حتی از آنجایی که بودیسم در چین از 400 سال پیش رواج داشت، دوران شش پدرسالار از جمله بودیدارما و هوئیننگ بود که باعث «شکاف» بین مکتب جنوبی و شمالی چان شد.
کتاب مقدس می گوید که او در غاری نزدیک صومعه شائولین ماند. برخی از افسانه های چینی او را مدیون آموزش راهبان شائولین در آمادگی جسمانی و روحی می دانند.
کتاب مقدس همچنین می گوید که بودیدارما نه سال را در مقابل دیوار در مراقبه مداوم گذراند. بعداً یک شاگرد مجرد به نام دازو هویکه به دنبال او رفت. گفته می شود که برای آزمایش صداقت این شاگرد، بودیدارما از دیدن او خودداری کرده است. مرید تمام شب را بیرون در برف ماند. تا صبح، مرید با بازوی بریده خود به بودیدارما آمد تا صمیمیت خود را تأیید کند. از طریق این شاگرد، که وارث بودیدارما شد، ذن به سراسر چین منتقل شد.
همچنین افسانه ای وجود دارد که او حتی پس از مرگش ظاهر شد و سفیر سونگ یون از شمال وی در راه بازگشت به خانه با او ملاقات کرد.

مکاتب ذن بودیسم

ذن چیست؟

ذن چیست؟

در مدارس ذن، زندگی حول تمرین ذن سازماندهی می‌شود و بر اشیاء مربوط به مدیتیشن تأکید می‌کند. بیشتر صومعه ها تمرکز اصلی خود را بر نشستن در مراقبه قرار می دهند. با این حال، Zazen بسیار بیشتر است، و به رویکردهای مختلف ترجمه می شود. در واقع، این یک حالت ذهنی است و فرد می تواند در حین انجام فعالیت های دیگر به آن برسد. به عنوان مثال، تمرین زازن می تواند بخشی از خوردن، خوابیدن، راه رفتن، ایستادن و انجام انواع کارها شود.

کوآن ذن

در کوآن ذن، تفکر با تمرین زازن آغاز می شود. در این حالت، تمرین‌کننده به هوشیاری شدیدی از نفس و بدن دست می‌یابد و سپس کوان را که گویی یک شیء فیزیکی است مطرح می‌کند. او به طور مکرر با تنفس تکرار می کند تا زمانی که کلمات محو شوند و کوان “دیده شود”.
تمرین ذن کوان عموماً با حضور معلم کوان انجام می شود. در بسیاری از موارد، استاد از دانش‌آموز می‌خواهد که درک خود را از کوان بیان کند، حتی زمانی که دانش واقعی ندارند. به گفته آنها، معلم کوان پاسخ می دهد و به جهت دهی مجدد جستجو برای کوان کمک می کند. از طریق کوشش و انضباط، می توان جوهر کوان را یافت.

سوتو ذن

سوتو ذن در مدارس ذن غربی در تمرین گسترده‌تری است. سوتو روش یا برنامه درسی مجموعه یا مشخصی ندارد. با این حال، کوان ها ممکن است مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند. تمرکز بر “ذن متحرک” است که تمرین زازن را روزانه انجام می دهد. بنابراین، استفاده زیاد از تشریفات را جذب می کند. به عنوان مثال، خوردن وعده های غذایی تشریفاتی در سالن مدیتیشن یک عمل رایج در سوتو ذن است.

تفاوت این مدارس چیست؟

منتقدان زیادی نسبت به این سنت های مختلف ذن وجود داشته است. در مورد سوتو، بسیاری از این عمل به عنوان صاف و بسیار آرام انتقاد می کنند. این به این دلیل است که با تعامل پویاتر و پر جنب و جوش تر رشته کوان در تضاد است.
از طرف کوان، به عنوان غیر مفهومی مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا بر کلمات، بینش و معنا تأکید می کند بدون اینکه راه خود را به زندگی ذن خالص باز کند. همچنین این خطر در مسیر کوان وجود دارد که به یک رویکرد خودارجاعی و محافظتی تبدیل شود. بنابراین معلم موظف است از این اتفاق جلوگیری کند. با این حال، در برخی موارد، پیشگیری ممکن نیست. بسیاری از ابعاد مطالعه کوان بر گشودگی، خودانگیختگی و شوخ طبعی تأکید دارد. با این وجود، خطر رقابت سیستم‌های آموزشی کوان و وسواس بر روی رویکردهای پیشرفته به جای دستیابی به هدف واقعی ذن نیز وجود دارد.

آیا زازن همان مدیتیشن است؟

تمایز بین مدیتیشن و تمرین Zazen ضروری است. اگرچه تمرین Zazen شامل مدیتیشن است، اما بسیار بیشتر است. به گفته ریو فوجیتا، در کارگاهی به نام «تجربه با بدن زنده در مراقبه بودایی»، Zazen بهتر است با استفاده از gotsu-za که اولین بار توسط دوگن، بنیانگذار سنت سوتو توصیف شد، گوتسو-زا به معنای «نشستن بی‌حرکت مانند کوهی درشت» است. بنابراین، می‌توان حالت‌های مختلف ذهن را از طریق Zazen تجسم کرد، بیشتر از مدیتیشن است این حالت آگاهی از کل بدن به عنوان یک “کل” نگر است.
ذن چیست؟

ذن چیست؟

زازن یک سفر فردگرایانه است.
با این وجود، درک این نکته ضروری است که تمرین ذن معمولا یک سفر فردگرایانه است. بنابراین، معلمان مختلف به سمت شیوه بیان متفاوتی حرکت می کنند که متمایز و فردگرا باشد. بودیسم ذن، به خودی خود، تاریخ متفاوتی دارد که با فرهنگ های بسیاری مرتبط است. هر فرهنگ سنت ذن مخصوص به خود را دارد که اغلب از بسیاری جهات کمی با فرهنگ بعدی متفاوت است. بنابراین، درک بسیار متفاوتی از مراقبه زازن و سنت ذن در کل وجود دارد. به عنوان مثال، ذن ویتنامی که به طور قابل توجهی تحت تأثیر سنت تراوادا قرار گرفته است، با تأکید بر دقت و پاکی خود را با «نجابت» سازگار می کند.

سنت های زازن

ذن تنها مدرسه بودایی در سراسر چین شد و تمام چان مدرن، از جمله بسیاری از اعمال ماهایانا مبتنی بر ایمان را با هم ترکیب کرد. این شیوه‌ها از بسیاری دیگر از مکاتب بودایی سرچشمه می‌گیرد، با تأکید بر ایمان و اعلام نام آمیدا بودا، بودای نجات‌دهنده‌ای که بهشت ​​امیدوارکننده را برای همه کسانی که به او احترام می‌گذارند، دوباره تولد خواهد داد.
از سوی دیگر، ذن کره ای بیشتر دراماتیک و سبک است. این تمرین بسیار زیاد ذکر و تمرین سجده را ترکیب می کند. عمل سجده معمولاً شامل نمایش های مکرر از کمان های پرانرژی تمام تا کف به احترام است. همچنین شامل یک سنت گوشه نشین است که با ذن ژاپنی ارتباطی ندارد.

ذن بودیسم در جهان معاصر

ذن بودیسم در هسته خود یک تمرین فشرده است که کاملاً رهبانی است. با این حال، در دنیای غرب معاصر، تمرین‌کنندگان ذن در کل رهبان نیستند. در آسیا، فقط از تأسیسات رهبانی پشتیبانی می کند و عمدتاً بدون توجه به شرایط زندگی بر آموزش متمرکز است. این بیشتر در مورد شیوه زندگی متعهدانه و مداوم است.
اگر به دنبال تمرین ذن هستید، ایجاد سبک زندگی ذن چالش برانگیز نیست. یک گشت و گذار ساده در اطراف وب می تواند به شما کمک کند تا یک مکان مناسب در منطقه خود پیدا کنید. ظاهر شوید و قوام را ایجاد کنید و به مرور سنت های این عمل را خواهید آموخت.
بسیاری از گروه ها معمولاً دستورالعمل های مدیتیشن را برای مبتدیان ارائه می دهند که معمولاً در جلسات گروهی انجام می شود. می توانید برای یک مصاحبه رسمی ثبت نام کنید تا سفری صمیمی تر و روشنگرتر در زمان آغاز کنید. در برخی موارد، به پیشرفتی دست خواهید یافت، که بهتر از توصیف آن احساس می شود – این یک سفر واقعاً متحول کننده برای دستیابی به روح ذن است.

منظور از عادات ذن چیست؟

عادات ذن می تواند تجربه ای متحول کننده زندگی را به شما بدهد. چنین عاداتی به شما کمک می کند تا با تمرکز بیشتر بر زمان حال از زندگی لذت ببرید و برای لذت بردن از آرامش درونی آرام شوید. چنین عاداتی شامل عادات غذایی، تغییرات رفتاری و آگاهی از نحوه عملکرد ذهن در تعاملات مختلف است.
شروع برخی از عادت های ذن که زندگی را تغییر می دهد
در حالی که به سمت تمرین رسمی ذن قدم می گذارید، امروز می توانید این عادات را اتخاذ کنید.
1. نفس – آگاهی کامل از تنفس شما را از ذهن نامنظم و خارج از کنترل دور می کند. این به شما کمک می کند تا اهمیت یک ذهن آرام تر و کنترل شده را درک کنید.
2. لبخند بزنید – لبخند به شما کمک می‌کند هورمون‌های آرامش‌بخش ترشح کنید و به ایجاد احساس شادی و آرامش کمک کنید.
3. طبیعت – برای فرار از درهم ریختگی ذهنی که امروز در جهان با آن زندگی می کنیم، وقت بگذارید. زمانی را برای جدا شدن اختصاص دهید و خود را در طبیعت غرق کنید. بنشینید، بالا بروید یا پیاده روی کنید.
4. حضور داشته باشید – مهم نیست کجا هستید، وقت بگذارید و در لحظه باشید.
5. مدیتیشن – تکنیک‌های مدیتیشن ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید امروز هنگام سفر به سمت تمرین ذن مناسب، از آنها استفاده کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا سفری را برای دستیابی به یک ارتباط عمیق تر و آرامش درونی آغاز کنید.

غذاهای ذن و رژیم غذایی چیست؟

تمرین ذن می تواند راه خود را به زندگی شما پیدا کند. با این حال، بیشتر به تمرین مربوط می شود تا غذاهای واقعی. به عنوان مثال، شوجین ریوری یک عمل رایج در میان راهبان بودایی در ژاپن است. شوجین به زبان ساده به «غیرت» ترجمه می‌شود، اما به سمت «روشنگری» یا دنبال کردن وضعیت ذهنی پیش رفت.
تمرین آشپزی شوجین ریوری بیشتر در مورد هماهنگی و سادگی است. تاکید اصلی بر تهیه ظروف، تعادل رنگ و طعم است. وعده‌های غذایی معمولاً دارای پنج طعم و رنگ مختلف برای رسیدن به تعادل تغذیه‌ای هستند و در عین حال اطمینان می‌دهند که هیچ چیز در تهیه وعده‌های غذایی هدر نمی‌رود. از نظر تاریخی، Shojin ryori سبزیجات را به عنوان تخم مرغ توصیه می کند، زیرا محصولات لبنی در ژاپن کمیاب بود. مواد تشکیل دهنده امروزی می تواند بر اساس ترجیحات شخصی متفاوت باشد. موسسه ذن محلی شما نیز ممکن است ایده هایی داشته باشد که می توانید آنها را در رژیم غذایی ذن خود ادغام کنید.

 زندگی به سبک ذن

ممکن است تعجب کنید – تمرین ذن برای من چه خواهد کرد؟ سرنخ گرفتن از سخنان بنیانگذار ما – “هیچ چیز و با این حال همه چیز”. سبک زندگی می‌تواند کمی آرامش، آرامش و تمرکز بیشتر به زندگی ما بیافزاید. سبک زندگی فراتر از تمرین مدیتیشن ذن است. همچنین در مورد ایجاد عادات ذن است. این در مورد پاک کردن درهم و برهمی از زندگی شما و یافتن درجه ای از نظم در هرج و مرج روزانه است که با آن سروکار داریم. این سبک زندگی به شما کمک می کند به شفقت و خرد طبیعی دست یابید که می تواند روابط شما را متحول کند. برای درک کامل این کشف، بهتر است به سخنان دالایی لاما در زمانی که از بودیسم پرسیده شد نگاه کنید. او به سادگی پاسخ داد: دین من مهربانی است.
بنابراین، تمرین مداوم و مداوم ذن به شما کمک می کند تا با دیگران مهربان باشید. شاید بهترین راه برای نزدیک شدن به این عمل، تمرین مداوم باشد. رویکرد فکری هیچ نتیجه ای ندارد زیرا ذهن عقلانی کاملاً محدود است. ذن بسیار گسترده تر و بی حد و حصر است. این می تواند به شما کمک کند ذهن خود را شلوغ کنید، استرس و اضطراب را کاهش دهید، و به آگاهی کامل و عاری از موانعی که خودتان تحمیل می کنید، حتی در غم و اندوه برسید.

بیشتر بخوانید:

انواع تکنیک های مدیتیشن
موسیقی برای مدیتیشن
مدیتیشن برای استرس مالی
مدیتیشن برای خواب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست