انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشنانواع مختلف مدیتیشن چیست؟

تمرکز اصلی همه انواع مدیتیشن بر عهده گرفتن مسئولیت ذهن، حفظ تمرکز آگاهانه و آگاهی از زمان حال است. انواع محبوب مدیتیشن عبارتند از:
  1. مدیتیشن ذهن آگاهی
  2. مدیتیشن اسکن بدن
  3. مدیتیشن متمرکز
  4. مدیتیشن تجسم
  5. حرکت یا مدیتیشن پیاده روی
  6. مراقبه محبت آمیز
  7. مدیتیشن معنوی
  8. مراقبه ماورایی
  9. مدیتیشن مانترا
به غیر از اینها، انواع دیگری نیز وجود دارد، اما تقریباً همه آنها در هر یک از این انواع مراقبه قرار می گیرند. جاده ممکن است متفاوت باشد، اما مقصد یکسان است.
انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

کدام نوع مدیتیشن برای من خوب است؟

آیا در مورد انواع مختلف مدیتیشن احساس سردرگمی کرده اید و نمی دانید کدام یک برای شما مناسب است؟ اگر جواب مثبت است، این مقاله برای شماست. خوب، یادگیری مدیتیشن می تواند برای سلامت روانی، عاطفی و فیزیکی شما بسیار مفید باشد. مدیتیشن می تواند به شما در مدیریت علائم استرس، اضطراب و افسردگی کمک کند.
مدیتیشن همچنین می تواند آگاهی ذهنی شما را افزایش دهد، تمرکز شما را بر لحظه حال بهبود بخشد و رشد معنوی شما را ارتقا دهد. اینها تنها برخی از مزایای مدیتیشن هستند: برای اطلاعات بیشتر اینجا را بررسی کنید >  مزایای مدیتیشن.
این مقاله به شما بینش هایی در مورد انواع مختلف مدیتیشن ارائه می دهد تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسب است. با هر نوع مدیتیشن ما لیست کرده ایم که چه کسانی برای چنین تمرین مدیتیشن ایده آل هستند و مزایای اصلی آن چیست. بسیاری از فواید رایج هستند، بنابراین به طور کامل مطالعه کنید تا نوع مناسب مدیتیشن را که برای شما ایده آل است، بیابید. برای شروع، مقدمه ای بر انواع مختلف مدیتیشن که در ابتدا ذکر کردیم.

توضیحات مختصری در مورد انواع مدیتیشن در اینجا آورده شده است. توضیحات کامل در مورد همه ی مدیتیشن ها در مقالات سایت موجود است که می توانید مطالعه کنید.

1. مراقبه ذهن آگاهی

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

راهبان بودایی هزاران سال پیش مراقبه ذهن آگاهی را ایجاد کردند. آنها از آن به عنوان منبع روشنگری معنوی استفاده می کردند. مدیتیشن ذهن آگاهی به معنای توجه عمدی به لحظه حال با تمرکز بر نفس خود بدون قضاوت است.
به عبارت دیگر، ذهن آگاهی شامل پرورش آگاهی و پذیرش غیر قضاوتی است. این به شما کمک می کند تا بپذیرید که در هر لحظه خاص هیچ راه درست یا غلطی برای احساس یا تفکر وجود ندارد.
وقتی مراقبه ذهن آگاهی را تمرین می‌کنید، آگاهانه اجازه می‌دهید افکار و احساسات بیایند و بروند بدون اینکه آنها را قضاوت کنید یا کاری در مورد آنها انجام دهید. به عبارت دیگر، مدیتیشن تمرکز حواس شما را قادر می سازد به اینجا و اکنون توجه کنید و در نتیجه به حالت ذهنی آرامتر، احساس هدفمندی و وضوح دست یابید.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن ذهن آگاهی برای هر کسی که می خواهد ذهن آگاهی را به تنهایی تمرین کند ایده آل است. همچنین می تواند به هر کسی که تمایل دارد با افکار و احساسات خود دست و پنجه نرم کند کمک کند.
فواید این مدیتیشن
در میان سایر فواید، مدیتیشن ذهن آگاهی می تواند علائم اعتیاد، اضطراب، افسردگی و استرس را کاهش دهد. همچنین می تواند شادی، حافظه، تمرکز، مهارت های توجه، خواب، خودآگاهی، شفقت به خود، پذیرش خود و رضایت از زندگی شما را تقویت کند. این نوع مدیتیشن همچنین می تواند فشار خون و علائم بیماری قلبی را کاهش دهد.

2. مدیتیشن اسکن بدن

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

اسکن بدن یا آرام سازی پیشرونده یک روش آرام سازی است که تنش را در بدن شما کاهش می دهد و در نتیجه به شما امکان آرامش می دهد. مدیتیشن اسکن بدن شکلی از مدیتیشن است که شما را قادر می‌سازد تا بدن خود را به صورت ذهنی اسکن کنید، از پا تا سر.
این شامل هدایت آگاهی شما از طریق هر قسمت از بدن و به تدریج اجازه دادن به عضلات شما برای شل شدن یک به یک است. شما بر احساس هر قسمت از بدن خود تمرکز می کنید بدون اینکه انتظاری داشته باشید یا احساسات را خوب یا بد قضاوت کنید.
هدف از مدیتیشن اسکن بدن این است که به شما کمک کند از تنش در بدن و ذهن خود آگاه شوید و آن را تسکین دهید. به شما این امکان را می دهد که تشخیص دهید چه احساسی دارید و دقیقاً مشخص کنید که در کجا آن را احساس می کنید.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن اسکن بدن برای افرادی که دچار PTSD یا ترومای خفیف هستند ایده آل است. همچنین اگر می خواهید با بدن خود هماهنگ شوید و بدون قضاوت روی احساسات بدن خود تمرکز کنید، می توانید اسکن بدن انجام دهید.
فواید این مدیتیشن
مزایای مدیتیشن اسکن بدن شامل بهبود خودآگاهی، تمرکز، خواب بهتر و تغییر توجه شما از افکار منفی است. اسکن بدن یک نوع مدیتیشن عالی است که می تواند درد، استرس و اضطراب را نیز کاهش دهد.

3. مدیتیشن متمرکز

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مدیتیشن متمرکز با کمک به تمرکز بر روی یک مورد خاص، مانند نفس، آگاهی شما را تقویت می کند. مدیتیشن متمرکز به شما امکان می دهد افکار و احساساتی را که در حال حاضر نیازی به تمرکز روی آنها ندارید، خاموش کنید.
اگر ذهن شما سرگردان است، قرار است دوباره آن را روی آن شی خاص متمرکز کنید. به عبارت دیگر، مدیتیشن متمرکز شامل جلوگیری از تمام سر و صدای غیر ضروری و به هم ریختگی است که مغز شما را مسدود یا کند می کند.
در این روزها ما حداکثر نویز را از موبایل، تلویزیون و بسیاری دیگر از تعاملات رسانه های اجتماعی تجربه می کنیم. وقتی صدا را خاموش می کنید، تمرکز روی یک چیز راحت می شود.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن متمرکز برای هر کسی که می خواهد استرس را کاهش دهد ایده آل است. همچنین برای هر کسی که می خواهد توجه را از حواس پرتی بی ربط به کار دور کند مناسب است. می تواند به شما کمک کند توجه خود را به یک شی خاص، مانند نفس خود هدایت کنید.
فواید این مدیتیشن
مزایای مدیتیشن متمرکز شامل بهبود پردازش توجه، وضوح فکر، کارایی و تمرکز حواس در لحظه حال است. این نوع مدیتیشن همچنین می تواند علائم استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

4. مدیتیشن تجسم

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

تجسم یک تکنیک مدیتیشن است که به شما کمک می کند در طول مدیتیشن یک تصویر یا ایده در ذهن خود ایجاد کنید. مدیتیشن تجسم می تواند عملکرد شما را در هر کاری که در زندگی انجام می دهید بهبود بخشد و به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند.
مدیتیشن تجسم کمک می کند تا افکار خود را با هدف مورد نظر خود هماهنگ کنید. به عبارت دیگر، به شما این امکان را می دهد که روی هدف مورد نظر خود تمرکز کنید. تجسم و توجه شدید به آنچه می خواهید می تواند آن را به زندگی شما جذب کند.
هنگامی که هدفی را هدف قرار می دهید، احتمالاً حواس شما پرت می شود و تمرکز خود را از دست می دهید. تجسم منظم ضروری است زیرا می توانید ذهن خود را متمرکز کنید. تجسم به شما می آموزد که بدون توجه به آنچه در ذهن یا زندگی شما اتفاق می افتد تمرکز خود را حفظ کنید.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن تجسم برای هرکسی که می خواهد بر اضطراب غلبه کند، به ثبات عاطفی دست یابد و حس درونی توانمندی به دست آورد، ایده آل است. اگر احساس ناتوانی می‌کنید، تجسم می‌تواند حس قدرت شما را از بیرون به درون تغییر دهد، بنابراین به شما کمک می‌کند تا احساس کنید کنترل بیشتری بر آنچه در زندگی‌تان می‌گذرد دارید.
فواید این مدیتیشن
برخی از مزایای این نوع مدیتیشن شامل بهبود تمرکز، حافظه، خواب، اعتماد به نفس و مهارت‌های حل مسئله است. از دیگر مزایای مدیتیشن تجسم مبارزه با منفی گرایی، افزایش ثبات عاطفی، کاهش اضطراب و مبارزه با افسردگی است.

5. مدیتیشن حرکتی یا پیاده روی

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مدیتیشن حرکتی شامل تمرین مراقبه در حین حرکت به جای نشستن است. می توانید مدیتیشن حرکتی را در حین راه رفتن، رقصیدن یا در حین یوگا و تای چی تمرین کنید.
در مدیتیشن حرکتی یا مدیتیشن پیاده روی، ذهن آگاهی مستلزم تمرکز توجه شما بر نحوه حرکت بدن است. این شامل تمرکز بر نحوه حرکت عضلات، ریتم تنفس و ضربان قلب و محیط اطراف شما است.
همچنین شامل تمرکز بر روی احساسات پاهایتان هنگام بلند کردن آنها و هنگامی که آنها با زمین تماس می‌گیرند. ضروری است که در حین حرکت یا مدیتیشن پیاده روی، همان طور که مراقب افکار خود هستید، مراقب اطراف خود باشید. بهتر است در حین راه رفتن آگاهانه سرعت خود را کاهش دهید.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن حرکتی برای افرادی که نمی توانند به اندازه کافی ثابت بمانند تا مدیتیشن کنند ایده آل است. یا نشستن در فضای بسته را کلاستروفوبیک می بینید.
فواید این مدیتیشن
مطالعات علمی نشان می‌دهد که پیاده‌روی آگاهانه می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت ذهنی و جسمی شما داشته باشد. به عنوان مثال، مدیتیشن حرکتی می تواند علائم استرس، اضطراب، افسردگی و خستگی را کاهش دهد. این نوع مدیتیشن همچنین می‌تواند خلق و خو و رضایت از زندگی شما را افزایش دهد و به شما کمک کند گذشته را رها کنید.

6. مراقبه محبت آمیز

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مدیتیشن می تواند بسیار بیشتر از تمرکز بر خودتان باشد. به عبارت دیگر، مدیتیشن همچنین می تواند راهی برای ابراز قدردانی، عشق و مهربانی باشد. همانطور که گفته شد، مراقبه محبت آمیز یا مدیتیشن متا به شما امکان می دهد هم ذهن و هم قلب خود را باز کنید.
تمرین مراقبه محبت آمیز شما را قادر می سازد تا نسبت به افرادی که هر روز با آنها در ارتباط هستید، شفقت، عشق و بخشش را پرورش دهید. ایده پشت این نوع مراقبه این است که همه ما به عشق محدود شده ایم.
بنابراین، مراقبه محبت آمیز به شما کمک می کند تا آن عشق را ابراز کنید. مدیتیشن متا با ایجاد محبت نسبت به خود شروع می شود تا بتوانید آن عشق را به دیگران نیز منتقل کنید.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مراقبه محبت آمیز برای هر کسی که می خواهد برای احساس ناراحتی برای خود آرزوهای خوب بفرستد ایده آل است. همچنین اگر می‌خواهید برای هر کسی که ممکن است احساس ناراحتی می‌کند، آرزوهای خوب بفرستید، می‌توانید آن را تمرین کنید.
فواید این مدیتیشن
مزایای مبتنی بر شواهد تمرین مراقبه محبت آمیز روزانه شامل کاهش علائم استرس، افسردگی و التهاب است. همچنین می تواند توانایی شما در همدلی با دیگران و ایجاد شفقت نسبت به خود و دیگران را افزایش دهد. این نوع مراقبه همچنین می‌تواند به شما کمک کند روابط مثبتی داشته باشید و پذیرش خود، شادی و رضایت از زندگی شما را افزایش دهد.

7. مراقبه معنوی

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مدیتیشن معنوی به شما این امکان را می دهد که بفهمید که هستید. این به شما امکان می دهد با قدرتی ارتباط برقرار کنید که برتر از شماست. مدیتیشن معنوی یکی از بهترین تکنیک‌هاست زیرا به شما امکان می‌دهد یک قدم به عقب بردارید و صادقانه خودتان را ارزیابی کنید.
با استفاده از این تکنیک، می توانید با روح خود ارتباط برقرار کنید، که می تواند به شما کمک کند طرز فکر و درک خود را تغییر دهید. مراقبه معنوی هدایت شده می تواند به شما کمک کند تا هسته ارتباط خود را درک کنید.
این نوع مدیتیشن خاص به شما امکان می‌دهد تا تغییرات و تجربیات جدید را در عین تمرکز بر فردیت خود تأیید کنید. برای موفقیت در مراقبه معنوی، باید از خطرات کینه توزی و همچنین کینه توزی آگاه شوید. برای یافتن آرامش درونی واقعی، باید یاد بگیرید که افرادی را که به شما ظلم کرده اند ببخشید. اگر شما هم مایل باشید به دیگران کمک کنید، بهتر است.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

مدیتیشن معنوی برای هر کسی که به دنبال بازاندیشی و خودشکوفایی است ایده‌آل است. اگر می خواهید به دنبال شادی بی پایان، آرامش درونی و آرامش باشید، مراقبه معنوی را نیز دوست خواهید داشت.
فواید این مدیتیشن
از مزایای مدیتیشن معنوی می توان به کاهش استرس و اضطراب اشاره کرد. همچنین می تواند خلق و خو، تمرکز، تمرکز، خواب، خودآگاهی، حافظه و شادی را بهبود بخشد.

8. مراقبه متعالی

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مدیتیشن متعالی در هند سرچشمه گرفت. این شکل از مراقبه توسط یک رهبر معنوی معروف معروف به ماهاریشی ماهش یوگی معرفی شد. TM به شما این امکان را می دهد که هنگام مدیتیشن به آرامش درونی خود ضربه بزنید.
این نوع مدیتیشن مکانیسم درمانی بدن شما را فعال می کند. شما را قادر می سازد تا حس آرامش را در زندگی روزمره خود پرورش دهید. مدیتیشن متعالی قصد دارد ذهن شما را به حالت سکوت کامل برساند که به شما امکان می‌دهد آرام‌ترین سطح هوشیاری یا آگاهی را تجربه کنید.
برخلاف سایر تکنیک‌های مدیتیشن، TM شامل تمرکز، تمرکز ذهن، نظارت بر افکار یا تلاش برای کنترل ذهن شما نیست.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

TM برای هر کسی که می‌خواهد بدون هیچ زحمتی به ذهن خود اجازه دهد تا در حالت آرامش درونی عمیق‌تر قرار گیرد ایده‌آل است.
فواید این مدیتیشن
نشان داده شده است که تمرین مراقبه ماورایی عملکرد مغز، تنفس را بهبود می بخشد و استرس، خستگی، مشکلات خواب و آسم را کاهش می دهد. TM همچنین می تواند فشار خون، درد و افزایش وزن ناخواسته را به دلیل کاهش سطح استرس کاهش دهد.

9. مدیتیشن مانترا

انواع تکنیک های مدیتیشن

انواع تکنیک های مدیتیشن

مانتراها از هند یا زبان سانسکریت سرچشمه می گیرند. مانترا یک صدا، سرود یا عبارت مقدس است که اغلب به شکل کلمه یا عبارتی است که اعتقاد بر این است که خداوند متعال را فرا می خواند. به عبارت دیگر، مانتراها دارای اهمیت معنوی عمیقی هستند.
مانتراها مقدس هستند و شامل کلماتی مانند “Om” یا “Aum” یا “Ham-Sah” هستند. بیان مکرر این صداها ذهن و بدن شما را قادر می سازد تا روی اینجا و اکنون تمرکز کند. به شما این امکان را می دهد که ذهن خود را آرام کنید و روی اهداف خود تمرکز کنید.
مانتراها جملات تایید کننده ای هستند که به شما اعتماد به نفس و قدرت برای رویارویی با جهان می دهند.
افرادی که این نوع مدیتیشن را تمرین می کنند می گویند که اگر مانتراها به درستی ادا شوند، بسیار مفید خواهند بود.

این نوع مدیتیشن برای چه کسانی ایده آل است؟

آنها برای هر کسی که می خواهد دوباره بر اینجا و اکنون تمرکز کند یا در حین مدیتیشن آگاهی خود را پرورش دهد ایده آل هستند. زمانی که ذهنتان سرگردان است، می توانید دوباره روی صداها تمرکز کنید. یک مانترا ذهن شما را از شکست ها و نقص های شما دور می کند.
فواید این مدیتیشن
مزایای مدیتیشن مانترا شامل تقویت قدرت معنوی، افزایش شهود، آرامش ذهن، ارتباط عمیق با ناخودآگاه و احساس آرامش است. این نوع مدیتیشن همچنین می تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و شادی، شفقت، عشق و ایمنی را افزایش دهد. خواندن مانتراها به طور منظم می تواند شما را برای موفقیت و مثبت بودن آماده کند. این > Om Chanting Video for Mantra Meditation را امتحان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست